Czwartek 5 sierpnia 2021 | Imieniny: Marii, Oswalda, Stanisławy

Rejestracja Zaloguj się
golfkwidzyn
AVIVA - SPRAWDZAMY JAKOŚĆ KWIDZYŃSKIEGO POWIETRZA - KLIKNIJ TUTAJ

Puls Kwidzyna > O tym warto wiedzieć

SENSACYJNA DECYZJA DYREKTOREK PRZEDSZKOLI

Kwidzyńskie przedszkola niepubliczne, które działają w budynkach należących do miasta, pierwotnie miały być przejęte przez organizacje pożytku publicznego. Na ostatniej sesji rady miasta przyklepany został nowy pomysł burmistrza, aby dwie z tych placówek uzyskały status publicznych (przy ul. Kochanowskiego i Willowej). Ubiegły piątek przyniósł sensacyjną informację, iż dyrektorzy trzech placówek niepublicznych zamierzają pozostać w obiektach komunalnych i kontynuować dotychczasową działalność oświatową.

 

- Mimo różnego rodzaju przeciwności, zdecydowałam, że przedszkole „Chatka Puchatka” będzie nadal funkcjonowało na dotychczasowych zasadach. Zapraszam wszystkie dzieci, które do tej pory uczęszczały do placówki. Od nowego roku szkolnego będą czekały na nie ich panie, z którymi zżyły się do tej pory. Nie zmieniamy kadry, nie zmieniamy budynku, wszystko będzie jak zawsze - powiedziała Joanna Nojak, dyrektor Przedszkola Niepublicznego „Chatka Puchatka”.

Tą samą decyzję podjęły dyrektorki przedszkoli „Radość” i „Smyk”. Pierwsza z nich jest w podobnej sytuacji jak „Chatka Puchatka”, bo to właśnie w zajmowanych przez nią lokalach mają istnieć publiczne usługi. Na uwagę zasługuje, że „Radość” funkcjonuje przy ul. Willowej i przy ul. Odrowskiego. Z kolei budynek przy Piłsudskiego, w którym działa przedszkole „Smyk” miał przejść pod władanie Kwidzyńskiego Stowarzyszenia Oświatowego, ale wobec najnowszych deklaracji organów prowadzących jest mało prawdopodobne, aby scenariusz pisany przez burmistrza był zrealizowany w 100 procentach.

Piotr Widz poinformował słuchaczy Radia Gdańsk i uspakajał, że organizacja pożytku publicznego, która będzie prowadziła przedszkola niepubliczne, jest już po naborze kadry.

- Prawie 100 procent pracowników obecnych przedszkoli zadeklarowało wolę pracy w placówkach niepublicznych prowadzonych przez Kwidzyńskie Stowarzyszenie Oświatowe - powiedział wiceburmistrz.

Jednak na filmiku udostępnionym przez przedszkole „Smyk” oprócz dyrekcji występują również  pracownicy placówki, którzy jednoznacznie wskazują na inny kierunek ich zamierzeń. W rękach trzymają kartki z różnymi hasłami:

# Nie łamcie prawa!

# Nowa strategia prowadzenia przedszkoli w Kwidzynie, której NIE MA!

# Dziękujemy WAM za wsparcie!

# Zostajemy w budynku

# Wszystkie dzieci nasze są

# Spotkamy się we wrześniu

 

Dyrektor Elżbieta Trynda i wicedyrektor Paweł Trynda z Niepublicznego Przedszkola „Smyk” przypominają na nagraniu, że rodzice oraz pracownicy przedszkoli pisali do burmistrza prośby o zaniechanie zmian. Radni KWW Kwidzyniacy wnioskowali również o przeprowadzenie konsultacji społecznych w tej sprawie, jednak wniosek ten nie znalazł poparcia większości wśród miejskich radnych.

- Rodzice nie wiedzą gdzie będą uczęszczały ich dzieci. Czy wszystkie znajdą swoje miejsca w przedszkolach? Pracownicy nie wiedzą jaka będzie ich przyszłość. Czy będą mieli zatrudnienie i gdzie? Jednak mimo tych przeciwności - zdecydowaliśmy, że przedszkole „Smyk” będzie nadal funkcjonowało na dotychczasowych zasadach. Zapraszamy wszystkie dzieci, które dotychczas uczęszczały do naszego przedszkola oraz przez nas nowo zrekrutowane. Od nowego roku szkolnego będą czekać na nie ich panie, z którymi są zżyte. Nie zmieniamy kadry, nie zmieniamy budynku, wszystko będzie jak zawsze – powiedział Paweł Trynda.

Ważny wątek poruszony został przez dyrektor Joannę Nojak. Zwróciła ona uwagę na krótkowzroczność burmistrza przy kalkulowaniu dostępnych miejsc w placówkach przedszkolnych. Zmiana niepublicznych na publiczne wymusza ograniczenie dzieci w poszczególnych grupach. 

- Najtrudniejszą sprawą i najbardziej bulwersującą jest to, że zgodnie z planami miasta, nie wszystkie dzieci uczęszczające obecnie do przedszkoli będą mgły kontynuować w nich edukację, ze względu na ograniczenie liczby miejsc – wyjaśnia w audycji Joanna Nojak. - Do mojego przedszkola obecnie uczęszcza 192 dzieci. Do szkoły odejdzie 26 - tak więc edukację powinno kontynuować 166 dzieci, a miasto zaplanowało tylko 125 miejsc w tym budynku. 41 dzieci nie będzie mogło uczęszczać dalej do placówki, jak również 20 z obecnej grupy żłobkowej, które od września powinny być przyjęte do grupy 3-latków. To jest osobisty dramat wielu rodziców, jak i pracowników, którzy przy zmniejszonej liczbie dzieci, nie znajdą tu zatrudnienia.

Władze miasta postrzegają dotychczasową działalność niepublicznych przedszkoli jako biznesową. Chcą położyć nacisk na misję i chęć posiadania wpływu na realizowane usługi.  

- Najważniejsze dla nas jest, aby po pierwsze umożliwić ciągłość usług przedszkolnych, aby zapewnić, że zadanie własne gminy było realizowane najlepiej, jak można, i jeszcze przy okazji, abyśmy zrealizowali cele, które sobie zakładamy. Aby mieć wpływ na edukację przedszkolną i przyszły model absolwenta przedszkola – powiedział Piotr Widz.

Najbliższe miesiące zweryfikują zarówno ciągłość i poziom usług przedszkolnych. Ciekawostką pozostaje, że na najbliższej sesji rady miasta burmistrz zaproponuje radnym przyjęcie korekty budżetu na rok 2021, w którym to kwotę 330 000 zł zamierza przeznaczyć na przebudowę budynku przy ul. Mickiewicza 19A w zakresie p-poż. To jest obiekt zajmowany przez przedszkole „Ekologiczne”, który ma trafić pod władanie Kwidzyńskiego Stowarzyszenia Oświatowego. Ekscentryczna to forma doinwestowania, skoro Publiczne Przedszkole Integracyjne od lat oczekuje na taką samą przebudowę i jakoś nie może się doczekać niezbędnych działań.

Oceń artykuł
Autor: kasa | Piątek 16 kwietnia 2021 | 002 12027
wiem
20-04-2021, 21:56
IP: 37.7.239.34
Skorpion dzielnie walczy....ale dla kogo??? O co tak naprawdę chodzi....Czy odpowiedź ukryta jest w pseudonimie "autora"???
Kwidzyniak
20-04-2021, 22:19
IP: 5.173.170.90
To prawda. Kasa miejska ubożeje każdego dnia o kilka tysięcy i to z powodu samych odsetek. A gdzie reszta. M.in. ponad 100 tys. dla kancelarii kolegi ze studiów.
KWIDZYNIACY MAM PROGNOZA POGODY
Prawa autorskie 2010 - 2021 © Puls Kwidzyna | Projekt i wykonanie Studio Siedem