Wtorek 25 stycznia 2022 | Imieniny: Tatiany, Miłosza, Pawła

Rejestracja Zaloguj się
golfkwidzyn
AVIVA - SPRAWDZAMY JAKOŚĆ KWIDZYŃSKIEGO POWIETRZA - KLIKNIJ TUTAJ

Gospodarka > Promocja

ROZMAWIAMY Z JAKUBEM BOBIŃSKIM

W KAŻDYM ZAWODZIE POTRZEBNY JEST PROFESJONALISTA

 

Wywiad z właścicielem zakładu pogrzebowego wzbudzi zapewne większe zainteresowanie czytelników niż rozmowa z każdym innym lokalnym przedsiębiorą. Pomimo tego proponuję nie uciekać od standardowych pytań i dlatego proszę na początek powiedzieć jaki posiada Pan wyuczony zawód.

- Zaskoczę sporo osób, gdy przyznam się, że moim wyuczonym zawodem jest zawód kucharza. To moja pasja do chwili obecnej. Jednak losy tak mną pokierowały, że od 18 roku życia pracuję przy pogrzebach. Mój brat zatrudniony był kiedyś w zakładzie pogrzebowym a w 1999 roku zmienił firmę i zwolniło się miejsce... tak otrzymałem jego etat i do dnia dzisiejszego zajmuję się pracą przy pogrzebach, jak i w usługach kamieniarskich.

 

Jako młodego wtedy człowieka nie przerażała Pana praca w zakładzie pogrzebowym?

- Nie. Od samego początku podchodziłem do tego jak do realizacji każdych innych obowiązków. Weszło mi w krew, że jeśli przychodzi rodzina i zleca organizację pogrzebu to zawsze staram się podejść do tego tak, bym sam sobie nie miał nic do zarzucenia. Stąd pełne zaangażowanie i staranność w wykonywaniu obowiązków. Swoją pracę wykonuję przede wszystkim z szacunkiem dla samych zmarłych.

 

Co skłoniło Pana do założenia własnej firmy pogrzebowej?

- Chciałem wyjść naprzeciw potrzebom lokalnego rynku i otworzyć zakład, który w szczególności uwzględni to, że w tych trudnych chwilach związanych z utratą osoby bliskiej będzie im pomagał w rozwiązywaniu wszelkich trudności dotyczących uroczystości pogrzebowych.

Wierzę, że moje wieloletnie doświadczenie pomoże mi zająć wiodące miejsce w branży. Jednak jak w każdym interesie muszę zachować sporo cierpliwości, bowiem przyzwyczajenia kwidzyniaków trudno jest zmienić z dnia na dzień.

 

Czy pomimo istnienia tak dużej konkurencji firma jest w stanie utrzymać się na rynku?

- Jak na tak krótki czas funkcjonowania mojej firmy to obsłużyliśmy dość sporą ilość klientów i jak do tej pory nie słyszałem żadnych negatywnych uwag. Staramy się monitorować poziom zadowolenia i wiemy, że byli zleceniodawcy polecają nas innym swoim znajomym. To jest najlepszy miernik zadowolenia.

 

Zatem czym się wyróżniacie od konkurencji?

- Obsługujemy pogrzeby wszystkich wyznań religijnych i jako jedyna firma w Kwidzynie posiadamy profesjonalnego Mistrza Ceremonii Pogrzebowej do obsługi pogrzebów świeckich. Ostatnio mieliśmy takie zlecenie i sam muszę przyznać, że byłem pod wrażeniem jak można w inny godny sposób pożegnać swoich najbliższych.

 

Jak kształtują się wasze ceny?

- U nas każdy klient, który przychodzi załatwić formalności pogrzebowe wie za co płaci, ponieważ każda pozycja jest wyszczególniona i nie ma tak zwanych „pakietów”, w których nikt tak naprawdę nie wie co za tym się kryje i za co się płaci.

Jednak wracając do zasadniczego pytania to ceny w mojej firmie są niższe od konkurencji. Nie zawyżamy kosztów związanych z pochówkiem, a czasami (jeśli jest taka potrzeba) to wykonujemy dużo czynności związanych z pogrzebem nieodpłatnie. Staramy się, aby rodzina zawsze zmieściła się w wysokości przysługującego zasiłku pogrzebowego.

 

Zatem każdy zasiłek pogrzebowy w zupełności wystarczy na pochówek?

- Przystosowaliśmy tak naszą ofertę, że nawet zasiłek pogrzebowy w wysokości 4 000 zł wystarcza na pochówek. W tej kwocie jesteśmy w stanie zawrzeć koszty związane z opłatą duszpasterską, opłatą cmentarną, jak i naszym rachunkiem.

 

Czy zajmujecie się tylko usługami pogrzebowymi?

- Oprócz usług pogrzebowych realizujemy również usługi kamieniarskie, sprzedajemy nowe nagrobki, budujemy grobowce, zajmujemy się wszelkimi pracami kamieniarskimi.

 

W tak trudnych chwilach dla rodzin zmarłych staracie się uprościć wszelkie formalności?

- Kiedy przychodzi do nas rodzina załatwiać formalności pogrzebowe to wymagamy jedynie przedłożenia karty zgonu. Od tej chwili jesteśmy w stanie zrealizować wszystko - załatwić wszelkie formalności z parafią, cmentarzem, kwiaciarnią, jak i restauracją.

Pragnę wyraźnie podkreślić, że przychodząca do nas rodzina nie musi mieć pieniędzy. Od razu wystawiamy rachunek, aby można było załatwić formalności związane z wypłatą zasiłku (ZUS, KRUS). My czekamy, aż rodzina dostanie zasiłek pogrzebowy i dopiero się rozliczamy. Jako jedyny zakład wykładamy za rodzinę pieniądze i jeśli jest taka potrzeba opłacamy parafię i rachunek za miejsce na cmentarzu. Jest jeszcze taka możliwość, że rodzina przelewa cały zasiłek pogrzebowy na nasze konto, a my różnicę między zasiłkiem a naszą fakturą wypłacamy rodzinie w dniu pogrzebu.

 

Proszę przybliżyć asortyment jakim dysponujecie.

- W naszym zakładzie mamy bogaty wybór trumien (bukowych, dębowych), posiadamy pełną gamę odzieży pogrzebowej dla zmarłych, urny, jak i bogaty wybór kwiatów i wieńców.

 

Prowadzicie również kwiaciarnię?

- Tak. Do każdego pogrzebu, jeśli tylko rodzina sobie życzy, robimy wieńce, wiązanki.

 

Czy sprowadzacie ciała zmarłych z zagranicy?

- Również mamy taką możliwość i sprowadzamy ciała zmarłych z zagranicy. Załatwiamy w tym zakresie wszelkie formalności na miejscu.

 

Jaką dysponuje Pan kadrą?

- Mam pracowników z wieloletnim doświadczeniem w branży pogrzebowej, którzy nawet pracują ponad 20 lat i podobnie jak ja - swoją pracę wykonują z szacunkiem do zmarłych, profesjonalnie, jak i z największą starannością.

 

Skoro tak dużo mówi Pan o profesjonalizmie to na co trzeba jeszcze zwrócić uwagę?

- Obecnie trzeba przede wszystkim dbać o standardy, poniżej których nie można schodzić. Minęły już czasy, kiedy opuszczało się trumny na linkach. Teraz normą jest tzw. „winda”, baldachim i nagłośnienie. Oczywiście, jeśli rodzina ma takie życzenie to przygotujemy uroczystość według zupełnie tradycyjnych wzorców.

 

Jak wygląda sprawa z dostępnością do waszych usług?

- W branży pogrzebowej musimy być dostępni całą dobę. Służymy zatem rodzinom zmarłych 24 godziny na dobę. To jest wymóg usług na najwyższym poziomie.

 

Czy dużo rodzin życzy sobie, aby ciała ich bliskich zostały poddane kremacji?

- Coraz częściej się spotykam z tym, że rodzina ma taką wolę, aby ciała ich bliskich poddać kremacji. Jako zakład oczywiście świadczymy takie usługi i mamy na miejscu również duży wybór urn do pochówku.

 

Co z ekshumacjami?

- To też znajduje się w katalogu naszych usług. Dysponujemy wyszkolonymi pracownikami, którzy wykonują prace związane z przeniesieniem szczątek ciał zmarłych na życzenie rodziny.

 

Wspomniał Pan wcześniej o pracach kamieniarskich.

- Tak. Ponieważ prowadzimy również sprzedaż nagrobków granitowych na zamówienie. Istnieje możliwość wyboru przez rodzinę nagrobku według absolutnie swojego gustu i my takie zlecenie wykonujemy. Posiadamy bogaty wybór wzorów nagrobków. Mamy pełną gamę kolorów i rodzajów granitu. Wykonujemy również takie usługi; jak budowa grobowców, czy układanie kostki granitowej, polbruku oraz płytek.

 

Czy w zakresie waszych usług jest również demontaż nagrobków?

- Także demontujemy i montujemy nowe nagrobki. Posiadamy własny plac, gdzie przechowujemy złożone, stare nagrobki i to tak długo jak sobie rodzina życzy. Oczywiście, takie przechowanie jest nieodpłatne i w żaden sposób nie jest doliczane do żadnej innej pozycji.


Oceń artykuł
Autor: Rozmawiała Natalia Karpowicz | Czwartek 10 września 2015 | 000 19766
MAM PROGNOZA POGODY KWIDZYNIACY
Prawa autorskie 2010 - 2022 © Puls Kwidzyna | Projekt i wykonanie Studio Siedem