Środa 27 stycznia 2021 | Imieniny: Angeliki, Przybysława, Ilony

Rejestracja Zaloguj się
RADIO KWIDZYNIAKÓW
AVIVA - SPRAWDZAMY JAKOŚĆ KWIDZYŃSKIEGO POWIETRZA - KLIKNIJ TUTAJ

Puls Kwidzyna > Wstępniaki

POLITYCZNE SPACERY A SPONTAN (WSTĘPNIAK)

Marek SidorJeżeli oponujemy w słusznej sprawie, to bez względu na okoliczności (w tak trudnym czasie) można udać się na „spontaniczne spacery”. Tylko, że takie masowe imprezy z jakimi mieliśmy do czynienia w ostatnim czasie mają tyle wspólnego ze spontanicznością, co i z apolitycznością, a cel zasadniczy protestu zszedł na plan dalszy. Dlatego trudno się dziwić, że wielu zwolenników „wyboru” wolało pozostać w domach i nie maszerować w kolumnie, na której czele umieszczono ogromną makietę przypominającą fallusa. Poza tym, nie wszystkim przypadł też do gustu sposób publicznego artykułowania niektórych haseł – odległy raczej od europejskich standardów.

Gwoli ścisłości dodam, że sam jestem zwolennikiem tzw. „wyboru”, ponieważ żadna norma prawna nie jest w stanie (przy tak delikatnych sprawach) przewidzieć indywidualnych uwarunkowań. Stąd moje przekonanie, iż o tym powinna decydować przede wszystkim kobieta a nie sucha reguła postępowania. Podkreślam - możliwość wyboru jest bardzo ważna, bo mamy do tego absolutne prawo, lecz do jego realizacji nie potrzebna jest nam żadna opcja polityczna.

Państwo demokratyczne to nie tylko uwzględnienie możliwości wyboru w tak ważnych kwestiach jak aborcja, ale również równość wszystkich wobec prawa. Z tym elementem też jest problem. Dla przykładu, chcemy demonstrować radość i nasza grupa (złożona z ok. 30 osób) zamierza wykorzystać sprzyjające warunki atmosferyczne i uzna, że najlepszym miejscem do tego spontanu będzie rondo na skrzyżowaniu ulic Kopernika i Chopina. Tak, tak... wiemy, że aktualnie obowiązują przepisy znacznie ograniczające swobody obywatelskie, ale przecież spróbować można, bo ułańska fantazja... Zatem, udamy się we wskazane miejsce i bez żadnych okrzyków, transparentów - pospacerujemy sobie wokół ronda. Jak myślicie, jak długo będziemy czekali na interwencję służb porządkowych? Skasują nas natychmiast.

Urząd - zamknięty, sesje rady miasta - zdalne, burmistrz apelujący o ograniczenie w odwiedzaniu grobów najbliższych na Wszystkich Świętych. To jedna strona medalu. A ta druga... spacery w tłumie z udziałem tych samych polityków, którzy w innych okolicznościach z pietyzmem pilnują dystansu społecznego. Widać zatem, iż na polityczny cynizm jest społeczne przyzwolenie a politycy wykorzystują epidemię koronawirusa dla osiągnięcia osobistych korzyści i szybko z tego nie zrezygnują.


Oceń artykuł
Autor: Marek Sidor | Środa 25 listopada 2020 | 001 1256
Z
02-12-2020, 10:01
IP: 89.229.210.57
Lance do boju, szable w dłoń i pogonić to dziadostwo, jak bolszewików 100 lat temu.
MAM PROGNOZA POGODY KWIDZYNIACY
Prawa autorskie 2010 - 2021 © Puls Kwidzyna | Projekt i wykonanie Studio Siedem